KARMA DHE DHARMA: RËNDËSIA E TYRE NË JETËN TONË!

karma dhe dharma

HYRJE Kur ndodh diçka shumë serioze në jetën e njeriut, disa herë dëgjojmë: Ishte karma e tij, ose, karma e saj!Një shprehje e tillë mund të tregojë se personi është duke u ndëshkuar për ndonjë veprim të së kaluarës.Por mësimdhënia e karmës ka më shumë sesa thjesht një ndjenjë ndëshkimi.Krijimi i një pikëpamjeje më të gjerë të kësaj çështje do të na e bëjë më të lehtë ta eksplorojmë.Shumë njerëz sot flasin për Unitetin e jetës.Në të vërtetë, mësimet e mençurisë së përjetshme, të njohura tashmë si teozofi, përcjellin se…

Lexo Postimin

Histori per mendim

Përmbajtja e mëposhtme nuk është histori e vërtetë por, ndoshta, një reflektim i udhëhequr në formë ëndrre, që ka për qëllim të eksplorojë shkaqet e vërteta të dështimeve tona. Marr guximin dhe të sugjeroj ta lexosh me kujdes, mundohu të ndalosh leximin për pak sekonda në çdo frazë dhe imagjino çdo ikonë. Jam duke ecur në një rrugicë. Lejoj këmbët e mia të më udhëzojnë. Shikimi im përqëndrohet tek pemët, zogjtë, gurët. Në horizont shfaqet skica e mjegullt e një qyteti. Përqëndroj shikimin tim që ta dalloj më pastër. Ndjej…

Lexo Postimin

ARCH ENEMY – You Will Know My Name – Do mësoni emrin tim!

Sytë e tyre gjykues më vëzhgojnë është gjithçka që kam kuptuar. Kur përpiqem të hap zemrën time turpërohem dhe ndahem më dysh. Thoni shakara që kurrë nuk i dëgjoj pas shpinës time, në dëmin tim. Egziston diçka brenda meje dhe e di që është e mirë. Nuk jam aq i keq, thjesht jam keqkuptuar. Më shihni tani? Më dëgjoni tani? Do mësoni emrin tim! Më shihni tani? Frikësoheni nga unë tani? Do mësoni emrin tim! Sot thyej heshtjen time. Ju zhvesh dinjitetin tuaj. Shkatërroj botën tuaj të përsosur. Gënjeshtrat tuaja…

Lexo Postimin

Luftë Zemra dhe Llogjika, kush fiton?

Lufta që bëhet brenda teje kur përballen këto të dyja, e pa përshkrueshme. Flakë dhe Akull sikur bashkohen njëkohësisht dhe ti sikur copëtohesh më dysh. Llava nga njëra anë, Akulli nga ana tjetër. Lufton e gjithë egzistenca jote dhe ti në mes duke ndjekur i hutuar. Llogjika nga një anë të tërheq, zemra poashtu nga ana tjetër. Ku të shkosh dhe si të vendosësh? Të tjera të thotë njëra dhe të tjera të thotë tjetra… Nuk prisje kurrë se mund të bëhej një lemsh i tillë brenda teje. Dhe ti…

Lexo Postimin

10 nga ndërtesat më të famshme në botë

10 ndërtesat më mbresëlënëse në botë Struktura të papritura të bëra prej çeliku ose druri, një hambar-muze dhe rrokaqiej rrotullues. Zgjodhëm dhjetë veprat më interesante arkitekturore dhe ju a paraqesim ato mëposhtë. Ndërtesa që pasqyrojnë guximin dhe zgjuarsinë e projektuesve të tyre dhe hapin horizonte të reja duke dhënë efekt mbi trendet, ide dhe ambicie të mëdha. Katër galeri arti, katër rrokaqiejt, një çati prej druri dhe një serrë, janë dhjetë ndërtimet që lëne përshtypje, ndarë pothuajse në mënyrë të barabarta në Evropë, Azi dhe Amerikë. Le t’i shohim ato.…

Lexo Postimin

Perse mbi Akropoli nuk fluturojne zogj ?

Përse mbi Akropoli nuk fluturojnë zogj ? Ja se si shpjegohet ky fenomen Fjala Akropoli (Akro + Poli) vjen nga kombinimi i fjalëve Anë dhe Qytet dhe me plotkuptimin e fjalës do të thotë ana e qytetit (ose AnëQyteti) Për qëllime mbrojtëse, krye udhëheqësit zgjidhnin një vend të ngritur lart, shpesh një kodër me gremina të pjerrëta. Në shumë vende të botës, këto fortifikime të hershme u bënë thelbi i qyteteve të mëdha, duke u shtrirë në një tokë të sheshtë rreth Akropolit. Shembuj janë qytetet e Athinës dhe Romës.…

Lexo Postimin

Disturbed – The Sound Of Silence | Tingulli I Heshtjes

Disturbed – The Sound Of Silence | Tingulli I Heshtjes Tjeta errësirë, mikja ime e vjetër Kam ardhur që të flas me ty prap Sepse një vizion që butë më rrenqeth Lëshoi farat e tij teksa flija Dhe vizioni që mbolli në trurin tim Ende mbetet Brenda në tingullin e heshtjes Në ëndrra të shqetësuara eca vetëm Rrugicave të ngushta me kalldrëm Nën kuroren e një llambe në rrugë I ktheva jakën time të ftohtit dhe u lag Kur sytë e mi u gozhduan nga shkëlqimi i një llambe neoni…

Lexo Postimin

Chris Rea – Road to Hell | Rruga drejt Ferrit

Chris Rea – Road To The Hell | Rruga Drejt Ferrit Qëndrova pa lëvizur në autostradë Pash një grua, Në anë të rrugës Fytyrën e saj e njihja njëlloj si timen Reflektonte në dritaren time Dhe eci deri te dritarja ime Dhe përkulet ngadalë Një presion i tmerrshëm më paralizoi, Në hijen time Ajo tha, “Bir, ç’bën këtu? Frika ime për ty më ka kthyer brenda varrit tim. “Thash, “Nënë, erdha në luginën e pasanikëve, Për të shitur veten time” Ajo tha, “Bir, kjo është rruga drejt ferrit” Gjatë udhëtimit…

Lexo Postimin

Shenjat e horoskopit, karakteristikat e Peshores

Karakteristikat themelore të Peshores janë: joshëse, komunikuese, elastike, mbrojtëse, bujare etj …shih mëposhtë. Dedikohet deri në një masë ku të tjerët mendojnë se mund ta shfrytezojnë, por di mjaft mirë si të drejtojë gjërat për përfitimin e saj. Avantazhe të Peshores: Diplomatikë, Bashkëpunues, Tërheqës, Paqësorë, Idealistë, Mikpritës, Joshës. Disavantazhe të Peshores: Përfaqësorë, Tekanjozë, Të Pavendosur. I Pëlqen: Harmonia, Sjellshmëria, Dhuratat, Udhëtimet, Artet, Luksi. Nuk i Pëlqen: Dhuna, Padrejtësia, Konfliktet, Pajtueshmëria me rregullat. Karakteri i Peshores Peshorja është një nga Shenjat e Ajrit, bashkë me Binjakët dhe Ujorin. Kjo u jep…

Lexo Postimin

Shenjat e horoskopit, karakteristikat e Demit

Karakteristikat themelore të Demit janë se ndjen gjithmonë nevojën të rrethohet nga dashuria dhe atmosfera e këndëshme, të ketë shijime materiale, shpirtërore dhe emocionale. Demi, i qendrueshëm dhe konservator, është një nga shenjat më besnike, i gatshëm të rezistojë dhe të këmbënguli derisa të ketë sukses në qëllimet e tij. Praktik dhe me këmbë mbi tokë, është shenja që korr frytet e punës dhe mundeve të tij në përgjithsi. Avantazhet e Demit: Besnik, Përgjegjës, I Duruar, I përkushtuar, Bujar Disavantazhet e Demit: Posesiv, I Papajtueshëm, Kokëfortë Pëlqen: Atmosferën Romantike, Gatimin,…

Lexo Postimin

Batuta qesharake

– Nëse zihesh me të, shko direkt dhe shtrëngo të gjitha rubinetat e cesmave, që të mundesh më pas të thuash «Aha, tani qenkam i dobishëm eee?». – Bashkohem përzemërsisht me ata që hyjnë me automjetin e tyre në tunel dhe ulin kokën për të mos cekur. – Përfundimisht është e vërtet: Gruaja dhe makina nuk jepen hua. Dhe më e rëndësishmja, nuk jepen hua njëra tjetrës. – 9 ne 10 meshkuj , preferojnë femrat me gjoks të madh. I 10-ti preferon 9 meshkujt. – Po po, këtu me mua…

Lexo Postimin

Shenjat e horoskopit, karakteristikat Gaforrja

Karakteristikat themelore të Gaforres janë se udhëhiqen nga ndjenjat dhe zemra, prandaj dhe vështirsohet të ambjentohet me realitetin e jetës. Me sundimtar Hënën, fazat e ciklit të së cilës zmadhojnë ndikimin e ndjenjave të tyre në jetën e përditshme dhe kjo është diçka që nuk mund ta kontrollojnë. Gjatë fëmijërisë, nuk kanë mjaft mekanizma mbrojtëse dhe përballimi ndaj botës së jashtme dhe duhen trajtuar me dashuri, kujdes dhe mirëkuptim nga të afërmit e tyre. Avantazhet e Gaforres: Emocionale, Besnike, Garante, Simpatike, Imagjinuese, Xhentile, E Ambjentueshme, Bindëse, Përceptuese. Disavantazhet e Gaforres:…

Lexo Postimin

Shenjat e horoskopit, karakteristikat e Akrepit

Karakteristikat e shenjës Akrepi është se janë të pasionuar dhe me karakter të fortë. Janë të vendosur, nuk e lënë kurrë në gjysem ate që marrin përsipër dhe u pëlqen të kërkojne derisa ta gjejnë të vërtetën. Akrepat janë udhëheqësa të mëdhenje, të cilët njohin gjithmonë se c’ndodh rreth tyre dhe kanë talent në gjetjen e zgjidhjeve ndaj situatave të vështira. Kanë aftësi të mëdha administrative dhe janë shumë të përkushtuar për cdo gjë që bëjnë. Avantazhet e Akrepit: Mbështetës, Besnikë, Të Pasionuar, Gjeniale, Të Vëmendshëm, Dinamike, Miq të vërtetë,…

Lexo Postimin

Shenjat e horoskopit, karakteristikat e Dashit

Le të shohim karakteristikat e Dashit, që si personalitet, dallon nga shenjat e tjera. Dashit i pëlqen të dali para, si një udhëheqës i vërtetë. Personaliteti i tij optimist shpesh magnetizon dhe nxit njerëzit rreth tij, sepse ai ka dhuratën për të nxitur të tjerët. Avantazhet e Dashit: I pavarur, Guximtar, Optimist, Entuziast, I vendosur, I sigurt, I sinqert, I Pasionuar. Disavantazhet e Dashit: I padurueshëm, Kokëfortë, Inatçi, Kritikues. I pëlqen: Veshja e thjesht, të marri përsipër rolin e liderit, sportet. Nuk i pëlqen: Pasiviteti, vonesat, puna ku nuk mund…

Lexo Postimin

Shenjat e horoskopit, karakteristikat e Binjakeve

Në këtë post dua tju prezantoj disa shenja të horoskopit dhe karakteristikat e tyre më vonë. Kësaj radhe do ju prezantoj me disa karakteristika të shenjës Binjakët Karakteristikat e Binjakëve. Karakteristikat themelore të Binjakëve janë: shoqërorë, komunikues dhe gjithmonë të gatshëm për dëfrim, me prirjen të bëhen papritur serjozë, ngurrues ose të shqetësuar. Kanë një ndjenjë të vazhdueshme se nuk kanë kohë të bollshme të përjetojnë ato që deshirojnë të jetojnë dhe përpiqen ti arrijnë të gjitha në moment. Egziston një pafajësi fëminore në natyrën e Binjakëve, që i bën…

Lexo Postimin

Barcaleta: Roboti i te vertetes!

Babai i Mirit ishte çmendur nga gënjeshtrat e birit të tij dhe vendosi të blejë një robot për gënjeshtrat, nëse dikush gënjente roboti ja fuste me shpullë. Një ditë, Miri kthehet shumë vonë në shtëpi dhe e pyet babai: «Miri pse u vonove?» «Një shoku im u përplas me biçiklete dhe vajta në spital ta shikoja» thotë Miri. Direkt roboti u aktivizua ndaj gënjeshtrës, shkon dhe i jep një shpullë Mirit. «Miri mos gënje dhe më thuaj përse u vonove?» këmbëngulte babai. «Isha te shtëpia e Tonit dhe po lexonim…

Lexo Postimin

Vdes një mekatar dhe shkon direkt në ferr!

Na vdes një mëkatar dhe na shkon direkt e në ferr! «Shumë të mërzitur të shof…» i thotë djalli që e shikonte mëkatarin të pashpresë. «Eh sidoqoft ferri më pret… dhe mendoj të gjitha gabimet që më sollën këtu…por tani është tepër vonë!» «Ndoshta nuk është aq keq sa e mendon…» i thotë djalli «Ja më thuaj e pi duhanin?» «Εh, dy paketa i pi në ditë..» «Të Hënave kemi ditë duhani me puro Havana» i thotë djalli. Mëkatari lehtësohet… «Alkoholin e pi?» «Εh ndonjë dopjo raki e pija….» «Të…

Lexo Postimin