Luftë Zemra dhe Llogjika, kush fiton?

Lufta që bëhet brenda teje kur përballen këto të dyja, e pa përshkrueshme. Flakë dhe Akull sikur bashkohen njëkohësisht dhe ti sikur copëtohesh më dysh. Llava nga njëra anë, Akulli nga ana tjetër. Lufton e gjithë egzistenca jote dhe ti në mes duke ndjekur i hutuar. Llogjika nga një anë të tërheq, zemra poashtu nga ana tjetër. Ku të shkosh dhe si të vendosësh? Të tjera të thotë njëra dhe të tjera të thotë tjetra… Nuk prisje kurrë se mund të bëhej një lemsh i tillë brenda teje. Dhe ti…

Komento dicka rreth kesaj teme

Lexo Postimin

10 nga ndërtesat më të famshme në botë

10 ndërtesat më mbresëlënëse në botë Struktura të papritura të bëra prej çeliku ose druri, një hambar-muze dhe rrokaqiej rrotullues. Zgjodhëm dhjetë veprat më interesante arkitekturore dhe ju a paraqesim ato mëposhtë. Ndërtesa që pasqyrojnë guximin dhe zgjuarsinë e projektuesve të tyre dhe hapin horizonte të reja duke dhënë efekt mbi trendet, ide dhe ambicie të mëdha. Katër galeri arti, katër rrokaqiejt, një çati prej druri dhe një serrë, janë dhjetë ndërtimet që lëne përshtypje, ndarë pothuajse në mënyrë të barabarta në Evropë, Azi dhe Amerikë. Le t’i shohim ato.…

Lexo Postimin

Perse mbi Akropoli nuk fluturojne zogj ?

Përse mbi Akropoli nuk fluturojnë zogj ? Ja se si shpjegohet ky fenomen Fjala Akropoli (Akro + Poli) vjen nga kombinimi i fjalëve Anë dhe Qytet dhe me plotkuptimin e fjalës do të thotë ana e qytetit (ose AnëQyteti) Për qëllime mbrojtëse, krye udhëheqësit zgjidhnin një vend të ngritur lart, shpesh një kodër me gremina të pjerrëta. Në shumë vende të botës, këto fortifikime të hershme u bënë thelbi i qyteteve të mëdha, duke u shtrirë në një tokë të sheshtë rreth Akropolit. Shembuj janë qytetet e Athinës dhe Romës.…

Lexo Postimin