Chat’i Shqiptar Fajtori vizitohet dhe nga politikanet

sali berisha e jozefina topalli ne chat

Duket e pabesushme por eshte e vertet dje rreth ores 16:20 ne Fajtori-Chat ka hyre kryeministri Shqiperise Doktor Rrumpalla dhe Kryetarja e kuvendit Jozefina Topalli Po ju sjellim nje pjese te bisedes se tyre Fajtori Chat – Sali Berisha dhe Jozefina Topalli   Per me shume ndiqni biseden e plote. hot-tropojani69 :whazup, whats yr name? jozi_brunette: jozefina. yrs? hot-tropojani69: padyshim! jozi-brunette: Padyshim?? hot-tropojani69: Jo jo, mu mquejn Sali Berisha, jam krenar qe po chatoj me popullin tuej sot. Nji popull i nderuem me tradita te lashta chati qe…qe rrjedh nga…

Lexo Postimin

Çfarë është fenomeni bullying?

Pse disa hiqen si «të fortë» me të tjerët? Kush bëhet më tepër shënjestër? Ç’mund të bësh nëse të bien në qafë? Pyetësori !!! Përgjigjet e pyetësorit ! Ngacmimi nga «të fortët» ose fenomeni bullying nuk është gjë e vogël. Sipas një studimi më tepër se 40% e vetëvrasjeve te të rinjtë duket se vijnë nga këto ngacmime. 1. Çfarë është fenomeni bullying? Këtu nuk futen vetëm sulmet fizike. Mund të përfshihen edhe rastet e mëposhtme. Sulmet me fjalë. «Vajzat mund të tregohen brutale në të folur, —thotë Selina 20-vjeçare.…

Lexo Postimin

Kushtet e Perdorimit ne #Shqiperia – Irc.Fajtori.com

Kushtet e Përdorimit Kanali #Shqiperia, më popullori dhe më i madhi i rrjetit Fajtori që të funksionojë saktë dhe pa probleme, duhet të rrethohet nga disa rregulla, të cilat duhet të ndiqen nga të gjithë që ndodhen brenda kanalit, pa përjashtime. Ndër të tjera nuk lejohen: TEXT FLOODING Termi “text flooding” është shfaqja masive e rrjeshtave të tekstit brenda kanalit (ose se dikush shkruan *tmerrësisht* shpejt, ose se kopjojmë një pjesë artikulli). Askush nga përdoruesit nuk është i detyruar ti mbushet ekrani me rrjeshta teksti të padobishme, në momentin qe…

Lexo Postimin

Pergjithesisht – Kanali #Shqiperia

Mirese erdhet ne Kanalin zyrtar te rrjetit Fajtori, #Shqiperia. Ne kete faqe do te gjeni te gjitha ato informacione qe ju interesojne ne lidhje me kanalin #Shqiperia, do merrni pergjigje rreth pyetjeve qe deri me sot veshtire se do merrnit pergjigje, dhe mbi te gjitha ju jepet mundesia- per nje komunikim te sinqerte me administrueset e kanalit ne lidhje me problemet dhe sygjerimet tuaja. Tashme kanali #Shqiperia perben nje game menyrash ne zgjidhjen e te gjitha problemeve, dicka e cila buron nga organizimi i perbashket dhe drejtimi i te gjithe…

Lexo Postimin

Albanian Chat rooms: Mundet te dashuroheni nga aty?

Kohët e fundit me zhvillimin gjigand të rrjeteve sociale, dhomat e chatit ose ndryshe të njohura si chat rooms janë bërë vend argëtimi, dëfrimi, shoqërie dhe pse jo? Krijimin dhe gjetjen e miqve të rinj. Mëposhte po ndajmë me ju të dashur lexues disa nga rregullat e një Dhome Chati (Chat room) që të shmangni kështu rreziqet e mundshme. 1. Kërkoni , pyesni dhe mësoni nga shokë dhe të njohur që përdorin internetin tju tregojnë se cilat chate përdorin dhe preferojnë. 2. Fillimisht , zgjidhni një-dy chate të cilat mendoni…

Lexo Postimin

Chat shqiptar falas pa regjistrim

Chati Shqiptar ChatoShqip.com falas është destinacioni nr1 për të përmbushur nevojat tuaja të komunikimit online pa rregjistrim. Këtu mund të krijoni miq të rinj dhe të komunikoni me të njohurit tuaj, për të shkëmbyer pikëpamjet tuaja mbi ngjarjet aktuale. Kjo është një mënyrë shumë e thjeshtë, e drejtpërdrejtë dhe e lehtë e komunikimit të këndshëm! Përdorni anonimitetin tuaj dhe njihuni me vajza dhe djem të rinj, shkëmbeni mendime, sygjerime dhe mbi të gjitha argëtohuni në kohën tuaj të lirë. Megjithatë duhet të jeni shumë të kujdesshëm. Siguria juaj është mbi të…

Lexo Postimin

Vajzat shqiptare në studiot e seksit virtual në Tiranë, ja si rekrutohen (VIDEO)

180 vajza shqiptare punojnë nëpër studio të paregjistruara ku kryejnë seks virtual nëpërmjet chat­it. Emisioni investigativ “Fiks Fare” ka sjellë të tjera fakte në lidhje me funksionimin e prostitucionit virtual në vendin tonë. Pasi u treguan disa nga studiot që ushtrojnë këtë aktivitet të paligjshëm, mënyrën sesi rekrutoheshin vajzat, zbulohet dhe skemën sesi funksionojnë këto studio. Edhe pse menaxherët dhe pronarët e këtyre studiove pranojnë faktin që ky aktivitet është i paligjshëm, ata pretendojnë se vajzat rezultojnë të punësuara në Angli. Në Angli madje paguajnë edhe taksat.Të gjithë vajzat që do të punojnë pranë këtyre studiove dorëzojnë pasaportat,…

Lexo Postimin

Vendet më të shpeshta nga ku fëmijët lidhen në internet

Interneti ka ndikuar shumë në ndryshimin e mënyrës së jetesës sonë, veçanërisht të fëmijëve tanë. Ky fenomen është një botë në vete që bart shumë gjëra për të cilat duhet të jemi të kujdesshëm dhe të informohemi si duhet. Për shumë prindër, kjo mund të jetë një ngarkesë më tepër. Përveç detyrimeve tjera ndaj fëmijëve tuaj, ju mundoheni të jeni në dijeni se çka bën fëmija juaj kur është online dhe nëse ajo çfarë bën është e sigurt ose jo. Ju mund të pyesni veten se si mund të jeni…

Lexo Postimin

Qasja e grabitqarëve ndaj fëmijëve

Anonimiteti i internetit ofron maskim të përkryer për një grabitqar me përvojë për të vepruar. Njohuria e grabitqarëve mbi temat e caktuara të adoleshentëve është po aq e saktë sa aftësia e për të folur zhargonin që adoleshentët e përdorin gjatë komunikimit të tyre në internet. Në jetën e përditshme (offline) pedofilët zakonisht kanë vepruar në izolim (të vetmuar). Kurrë më parë pedofilët nuk kanë pasur mundësi të komunikojnë më lirshëm dhe në mënyrë të drejtpërdrejtë me njëri-tjetrin sesa që tani mund ta bëjnë përmes internetit. Komunikimi i tyre në…

Lexo Postimin

Çfarë është Cyber dhuna (Ngacmimi përmes internetit)?

Të shkuara janë ditët kur në shtëpi një fëmijë ishte larg nga ngacmimet në shesh lojërash ose në lagje. Interneti është një shesh lojërash i ri dhe është gjithmonë i hapur. Nxënësit me njohuri të përdorimit të internetit tani shfrytëzojnë atë për të ngacmuar shokët e tyre duke përdorur një metodë të re ngacmimi – Sajberdhunën, i cili bëhet me paramendim dhe shkakton dëm të përsëritur (dmth. ngacmime, poshtërime, apo kërcënime me tekst ose fotografi) që shkaktohen nëpërmjet internetit, teknologjive interaktive ose telefonave mobil. Fëmijët që janë viktimë e sajberdhunës…

Lexo Postimin

Pornografia

Pornografia është bërë gjithnjë e më  e arritshme, dhe në dispozicion të lirë, dhe kjo është një nga kërcënimet më të mëdha për sigurinë e fëmijëve tanë online. Sot, çdo fëmijë ka qasje të pakufizuar në internet është vetëm një klik larg që të shikojë, qëllimisht ose aksidentalisht, materiale seksuale online, nga pornografia e të rriturve, materialet verbale që përshkruajnë aktet grafike seksuale, orgjitë, brutalitetin, dhe dhunën. Edhe materiali që përshkruan abuzimin seksual aktual të një fëmije (pornografinë e fëmijëve), që gjendet vetëm në tregun e zi, është në dispozicion…

Lexo Postimin

Disa shenja qe tregojne se femija juaj eshte ne rrezik ne internet

Interneti është bërë pjesë e pandashme e jetës sonë, e të rriturve dhe fëmijëve. Interneti ka revolucionarizuar jetën e njerëzve, duke ofruar pakufi shumë informata, njohuri dhe përmbajtje argëtuese, si për rriturit, ashtu edhe për të fëmijët. Mirëpo, ekziston një numër i madh i rreziqeve potenciale që rrezikojnë privatësinë dhe sigurinë e shfrytëzuesve të tij, veçanërisht privatësinë dhe sigurinë e fëmijëve, adoleshentëve  dhe familjeve të tyre. Në moshën dixhitale, çdo fëmijë është vetëm një klik larg nga pornografia e turpshme, grabitqarët, dhe kërcënimet e reja – cyber dhuna dhe ‘sexting’…

Lexo Postimin