Si te fillosh nje bisede kur nuk di cte flasesh?

Ndonjehere keni pasur nje deshire te flakte per te filluar nje bisede me nje person, por nuk keni ditur se cka te flisni apo si ta filloni ate bisede ? Sidoqofte, ketu do te paraqesim disa menyra se si duhet filluar nje bisede kur nuk ke se cka te flasesh.

 1.Filloni duke prezentuar veten. Eshte shume e thjeshte dhe fillon duke i treguar personit te ri emrin tuaj, zgjatni doren per t’u pershendetur dhe buzeqeshni.

2. Keni kujdes nga mundesite tuaja shprehese. Nese papritmas ndjeni se nuk jeni te afte te bashkebisedoni me ndonje person tjeter, ju mund te beheni i merzitshem, jo aq i mire, shume i parendesishem. Mirepo, duhet siguruar se edhe personi tjeter nuk eshte duke ju gjykuar juve.

3.Kuptoni sekretin per nje bisede te mire. Sekreti ne zemer te nje bisede te mire eshte te degjosh dhe te mos flasesh shume duke e tepruar, por mund ta inkurajoni bashkebiseduesin ne menyre qe te ndihet i hapur. Pasi keni kuptuar kete duhet te ndiheni me i sigurte. Perderisa bashkebiseduesi eshte duke folur, ju perpiquni ta zgjeroni ate teme per te pasur se ck ate flasesh, ose mund te beni ndonje pyetje.

4. Duhet te dini se si te beni nje pyetje per te zgjeruar biseden. Nje pyetje kerkon nje pergjigje dhe nese pergjigjja eshte “Po”,”Jo”, atehere edhe pyetja ishte e shkurte. Pyetjet e shkurtra e çojne biseden aty ku nuk pritet, prandaj duhet te dime se cfare pyesim.

5.Tregohuni aktiv. Gjate bisedes mund te ndodh qe te ‘shpenzohen’ fjalet, por ju duhet gjetur perseri ndonje teme per bisede. Mund te ndodh qe bashkebiseduesi te filloje te bej disa pyetje per ju, mirepo ju nuk duhet ngecur dhe duhet te jini i hapur dhe te pergjigjeni ne menyren me te mire.

Komento dicka rreth kesaj teme

Related posts